UI Coop Classes for WSU Students
Fall 2017
Revised:
9/18/2017
[Best viewed with Firefox or Chrome]
Subj
Crse
Title
Sec
CRN
Cred
Days & Times
Dates
Instructor
AGEC
535
Applied Industrial Orgnztn
01
34442
3  
T,R,08:00am-09:15am
Aug 21-Dec 15
Jason  Winfree
AGEC
587
Regional Econ Dev Methods
01
33528
3  
T,R,12:30pm-01:45pm
Aug 21-Dec 15
Philip  Watson
ANTH
422
Plateau Indians
01
19386
3  
T,R,02:00pm-03:15pm
Aug 21-Dec 15
Rodney P. Frey
ASM
107
Beginning Welding
02
10171
2  
W,01:30pm-03:20pm, W,12:30pm-01:20pm
Aug 21-Dec 15
Tadd Allen Wheeler
ASM
107
Beginning Welding
03
10172
2  
R,01:30pm-03:20pm, R,12:30pm-01:20pm
Aug 21-Dec 15
Marvin Clarence Heimgartner
ASM
107
Beginning Welding
04
10173
2  
F,09:30am-10:20am, F,10:30am-12:20pm
Aug 21-Dec 15
Marvin Clarence Heimgartner
ASM
305
GPS and Precision Agriculture
01
10187
3  
M,W,08:30am-09:20am, T,02:00pm-04:50pm
Aug 21-Dec 15
Erin Scott Brooks
ASM
315
Irrig Syst/Water Mgmt
01
10189
3  
M,W,10:30am-11:20am, R,01:30pm-04:20pm
Aug 21-Dec 15
Erin Scott Brooks
ASM
331
Elec Power Syst/Agric
01
10190
3  
M,W,11:30am-12:20pm, W,01:30pm-04:20pm
Aug 21-Dec 15
Geoffrey J. Shropshire
ASM
331
Elec Power Syst/Agric
02
40700
3  
M,01:30pm-04:20pm, M,W,11:30am-12:20pm
Aug 21-Dec 15
Geoffrey J. Shropshire
AVS
263
Live Animal & Carcass Evaluatn
01
17843
3  
T,12:30pm-01:20pm, T,R,01:30pm-04:20pm
Aug 21-Dec 15
Ronald P. Richard
AVS
305
Animal Nutrition
01
10221
4  
M,W,F,10:30am-11:20am, R,12:30pm-01:20pm
Aug 21-Dec 15
Anne Hermen Laarman
AVS
330
Genetics/Livestock Improvement
01
27991
3  
T,R,08:00am-09:15am
Aug 21-Dec 15
Benton  Glaze
AVS
330
Genetics/Livestock Improvement
89
27576
3  
T,R,09:00am-10:15am
Aug 21-Dec 15
Benton  Glaze
AVS
330
Genetics/Livestock Improvement
90
38126
3  
T,R,09:00am-10:15am
Aug 21-Dec 15
Brenda Mae Murdoch
AVS
452
Physiology of Reprodctn
01
10239
4  
M,W,F,08:30am-09:20am, T,12:30pm-02:20pm
Aug 21-Dec 15
Denise Eileen Konetchy
AVS
452
Physiology of Reprodctn
02
31829
4  
M,W,F,08:30am-09:20am, T,10:30am-12:20pm
Aug 21-Dec 15
Denise Eileen Konetchy
AVS
466
Equine Science and Management
01
37331
3  
M,01:30pm-03:20pm, T,R,09:30am-10:20am
Aug 21-Dec 15
Stacey A. Doumit
AVS
466
Equine Science and Management
02
37332
3  
R,10:30am-12:20pm, T,R,09:30am-10:20am
Aug 21-Dec 15
Stacey A. Doumit
AVS
472
Dairy Cattle Mgmt
01
10241
3  
M,W,F,07:30am-08:20am
Aug 21-Dec 15
Amin  Ahmadzadeh
AVS
472
Dairy Cattle Mgmt
89
21251
3  
M,W,F,08:30am-09:20am
Aug 21-Dec 15
Amin  Ahmadzadeh
BE
441
Instrumentation/Measurements
01
39985
3  
M,W,08:30am-09:20am, T,11:30am-01:50pm
Aug 21-Dec 15
Bryn A Martin
BE
541
Instrumentation/Measurements
01
39984
3  
M,W,08:30am-09:20am, T,11:30am-01:50pm
Aug 21-Dec 15
Bryn A Martin
BIOL
426
Systems Biology
01
40402
3  
T,R,02:00pm-03:15pm
Aug 21-Dec 15
Christopher  Marx
BIOL
526
Systems Biology
01
40403
3  
T,R,02:00pm-03:15pm
Aug 21-Dec 15
Christopher  Marx
BIOL
536
Phylogenetics Reading Group
01
38879
1  
F,09:30am-10:20am
Aug 21-Dec 15
David C Tank
BIOL
551
Seminar/Reproductive Biology
01
39993
1  
W,03:30pm-04:20pm
Aug 21-Dec 15
James J. Nagler
CE
474
Traffic Systems Design
01
16345
3  
T,R,12:30pm-01:45pm
Aug 21-Dec 15
Ahmed  Abdel-Rahim
CE
556
Pavement Materials
01
18166
3  
M,W,03:30pm-04:45pm
Aug 21-Dec 15
Fouad M. Bayomy
CE
563
Seepage and Slope Stability
01
39994
3  
T,R,09:30am-10:45am
Aug 21-Dec 15
Sunil  Sharma
CS
438
Network Security
01
38619
3  
T,R,11:00am-12:15pm
Aug 21-Dec 15
James  Alves-Foss
CS
438
Network Security
40
40240
3  
T,R,12:00pm-01:15pm
Aug 21-Dec 15
James  Alves-Foss
ECE
469
Critical Infrastructure
01
40469
3  
T,R,02:00pm-03:15pm
Aug 21-Dec 15
Brian K. Johnson
ECE
469
Critical Infrastructure
40
40497
3  
T,R,03:00pm-04:15pm
Aug 21-Dec 15
Brian K. Johnson
ECE
526
Protection Power Systems II
01
40753
3  
Aug 21-Dec 15
Brian K. Johnson
ECE
530
Adv Electromagnetic Theory I
01
40033
3  
M,W,F,08:30am-09:20am
Aug 21-Dec 15
Ata  Zadehgol
ECE
569
Critical Infrastructure
01
40470
3  
T,R,02:00pm-03:15pm
Aug 21-Dec 15
Brian K. Johnson
ECE
569
Critical Infrastructure
40
40498
3  
T,R,03:00pm-04:15pm
Aug 21-Dec 15
Brian K. Johnson
ENGR
210
Engineering Statics
01
20005
3  
M,W,F,10:30am-11:20am
Aug 21-Dec 15
Emad A. Kassem
ENGR
210
Engineering Statics
02
20006
3  
M,W,F,12:30pm-01:20pm
Aug 21-Dec 15
Jonathan James Petersen
ENGR
210
Engineering Statics
03
39790
3  
M,W,F,02:30pm-03:20pm
Aug 21-Dec 15
Richard J. Nielsen
ENGR
220
Engineering Dynamics
01
20033
3  
M,W,F,09:30am-10:20am
Aug 21-Dec 15
Eric T Wolbrecht
ENGR
320
Engr Thermodynic/Heat Transfer
01
20001
3  
M,W,F,10:30am-11:20am
Aug 21-Dec 15
Soumya K Srivastava
ENGR
335
Engr Fluid Mechanics
01
20010
3  
M,W,F,08:30am-09:20am
Aug 21-Dec 15
Wudneh  Admassu
ENGR
335
Engr Fluid Mechanics
02
20012
3  
M,W,F,11:30am-12:20pm
Aug 21-Dec 15
Sean Michael Quallen
ENGR
350
Engr Mechanics of Materials
03
37190
3  
M,W,F,01:30pm-02:20pm
Aug 21-Dec 15
Robert R. Stephens
ENT
441
Insect Ecology
01
27114
3  
T,R,09:30am-10:45am
Aug 21-Dec 15
Sanford  Eigenbrode
ENT
541
Insect Ecology
01
11721
3  
T,R,09:30am-10:45am
Aug 21-Dec 15
Sanford  Eigenbrode
FISH
314
Fish Ecology
01
24663
3  
T,R,09:30am-10:45am
Aug 21-Dec 15
Brian Patrick Kennedy

UI Coop Classes for WSU Students
Fall 2017
Revised:
9/18/2017
Subj
Crse
Title
Sec
CRN
Cred
Days & Times
Dates
Instructor
FISH
418
Fisheries Management
01
11747
4  
R,03:30pm-06:20pm, T,R,12:30pm-01:45pm
Aug 21-Dec 15
Dennis  Scarnecchia
FISH
515
Large River Fisheries
01
40048
2  
M,02:30pm-04:20pm
Aug 21-Dec 15
Dennis  Scarnecchia
FISH
515
Large River Fisheries
02
40058
2  
Aug 21-Dec 15
Dennis  Scarnecchia
FOR
472
Remote Sensing/Environmnt
01
35230
4  
F,10:30am-12:20pm, T,R,08:00am-09:15am
Aug 21-Dec 15
Lee Alexander Vierling
FOR
472
Remote Sensing of Environment
02
36170
4  
F,01:30pm-03:20pm, T,R,08:00am-09:15am
Aug 21-Dec 15
Lee Alexander Vierling
FS
110
Introduction to Food Science
01
33379
3  
T,R,11:00am-12:15pm
Aug 21-Dec 15
Dojin  Ryu
FS
201
Science on Your Plate
01
39719
3  
T,R,02:00pm-03:15pm
Aug 21-Dec 15
Brennan Marshall Smith
FS
301
Food Mycology
01
40147
3  
T,R,09:30am-10:20am, W,07:30am-10:20am
Aug 21-Dec 15
Dojin  Ryu
FS
303
Food Processing
01
33688
3  
T,R,11:00am-12:15pm
Aug 21-Dec 15
Frank Loring Younce
FS
398
INTERN:INTERNSHIP
07
39067
1 to 16
Aug 21-Dec 15
Barbara  Rasco
FS
416
Food Microbiology
01
33387
3  
T,R,12:30pm-01:45pm
Aug 21-Dec 15
Gulhan  Unlu
FS
417
Food Microbiology Lab
01
33388
2  
T,R,02:30pm-05:20pm
Aug 21-Dec 15
Gulhan  Unlu
FS
436
Principles of Sustainability
01
36044
3  
Aug 21-Dec 15
Gregory  Moller
FS
464
Food Toxicology
01
33420
3  
Aug 21-Dec 15
Gregory  Moller
FS
475
Qual Mgmnt Tools for Food Prod
02
40503
3  
Aug 21-Dec 15
Helen S. Joyner
FS
504
ST:Advanced Human Physiology
09
40093
2  
Aug 21-Dec 15
Hyun Jung  Lee
FS
517
Scientific Writing
01
34357
2  
W,03:30pm-05:20pm
Aug 21-Dec 15
Carolyn H. Bohach
FS
518
Oral Seminar
01
34358
1  
W,02:30pm-03:20pm
Aug 21-Dec 15
Carolyn H. Bohach
FS
536
Principles of Sustainability
01
36043
3  
Aug 21-Dec 15
Gregory  Moller
FS
564
Food Toxicology
01
33432
3  
Aug 21-Dec 15
Gregory  Moller
FS
575
Food Quality Management
01
40184
3  
Aug 21-Dec 15
Helen S. Joyner
FS
588
Food Science Tchg Practicum
01
39496
1  
Aug 21-Dec 15
Helen S. Joyner
FS
588
Food Science Tchg Practicum
02
40461
3  
Aug 21-Dec 15
Gulhan  Unlu
GEOL
510
Geosystems
01
35370
3  
M,W,F,09:30am-10:20am
Aug 21-Dec 15
Eric L Mittelstaedt
GEOL
533
Geodynamics
01
37981
4  
M,02:30pm-05:20pm, M,W,F,11:30am-12:20pm
Aug 21-Dec 15
Eric L Mittelstaedt
JAPN
101
Elementary Japanese I
01
15611
4  
T,W,R,F,09:30am-10:20am
Aug 21-Dec 15
Ikuyo  Suzuki
JAPN
201
Intermediate Japanese I
01
15612
4  
T,W,R,F,11:30am-12:20pm
Aug 21-Dec 15
Ikuyo  Suzuki
JAPN
201
Intermediate Japanese I
99
39863
4  
Sep 25-Jun 08
Shannon Lynne McGowan
LARC
358
Prof Office Pract
01
12453
2  
T,R,04:00pm-05:50pm
Aug 21-Oct 13
Don H. Brigham
MATH
451
Probability Theory
01
12603
3  
M,W,F,08:30am-09:20am
Aug 21-Dec 15
Christopher Haskell Remien
MATH
539
Thry Ord Differenial Equatns
01
31717
3  
M,W,F,11:30am-12:20pm
Aug 21-Dec 15
Lyudmyla  Barannyk
MATH
555
Groups and Fields I
01
33395
3  
M,W,F,10:30am-11:20am
Aug 21-Dec 15
Hirotachi  Abo
MATH
563
Mathematical Genetics
01
19490
3  
M,05:10pm-06:50pm
Aug 21-Aug 21
Stephen M. Krone
MATH
563
Mathematical Genetics
01
19490
3  
W,05:10pm-06:50pm
Aug 21-Dec 15
Stephen M. Krone
MATH
563
Mathematical Genetics
01
19490
3  
M,05:10pm-06:50pm
Aug 28-Dec 15
Stephen M. Krone
ME
458
Finite Element Applications
01
40353
3  
M,W,F,08:30am-09:20am
Aug 21-Dec 15
Gabriel  Potirniche
ME
481
Control Systems
01
12680
3  
M,W,F,11:30am-12:20pm
Aug 21-Dec 15
John  Chiasson
ME
541
Mech Engr Analysis
01
19310
3  
M,W,F,01:30pm-02:20pm
Aug 21-Dec 15
John C. Crepeau
ME
541
Mech Engr Analysis
10
24776
3  
Aug 21-Dec 15
John C. Crepeau
ME
558
Finite Element Applications
01
40354
3  
M,W,F,08:30am-09:20am
Aug 21-Dec 15
Gabriel  Potirniche
NRS
472
Remote Sensing of Environment
01
40332
4  
F,10:30am-12:20pm, T,R,08:00am-09:15am
Aug 21-Dec 15
Lee Alexander Vierling
NRS
472
Remote Sensing of Environment
02
40333
4  
F,01:30pm-03:20pm, T,R,08:00am-09:15am
Aug 21-Dec 15
Lee Alexander Vierling
NS
101
Intro To Naval Science
01
13162
2  
M,W,07:30am-08:20am
Aug 21-Dec 15
Mark Alexander Mooring
NS
102
Ship Systems I
01
31773
3  
M,W,07:30am-08:20am
Aug 21-Dec 15
David  Baird
NS
103
Intro to Naval Science Lab
01
29808
1  
F,07:30am-08:20am
Aug 21-Dec 15
David Charles Leiker
NS
302
Naval Operations
01
13177
3  
T,R,07:30am-08:50am
Aug 21-Dec 15
Joseph Randall Kessenich
NS
311
Evolution Of Warfare
01
37712
3  
T,R,07:30am-08:45am
Aug 21-Dec 15
Bradley Patrick Dunlap
NS
401
Naval Leadership
02
24180
3  
T,R,07:30am-08:45am
Aug 21-Dec 15
David Charles Leiker
PHIL
320
History Ancient/Medieval Phil
01
27518
3  
T,R,09:30am-10:45am
Aug 21-Dec 15
Graham P Hubbs
PHYS
465
Particle and Nuclear Physics
01
35217
3  
M,W,F,08:30am-09:20am
Aug 21-Dec 15
Francesca  Sammarruca

UI Coop Classes for WSU Students
Fall 2017
Revised:
9/18/2017
Subj
Crse
Title
Sec
CRN
Cred
Days & Times
Dates
Instructor
PHYS
533
Statistical Mechanics
01
38584
3  
M,W,F,02:30pm-03:20pm
Aug 21-Dec 15
Frederick Martin Ytreberg
PHYS
550
Quantum Mechanics I
01
22538
3  
M,W,F,01:30pm-02:20pm
Aug 21-Dec 15
Ruprecht  Machleidt
PHYS
565
Particle and Nuclear Physics
01
35218
3  
M,W,F,08:30am-09:20am
Aug 21-Dec 15
Francesca  Sammarruca
PSYC
446
Engineering Psych
01
39229
3  
T,R,09:30am-10:45am
Aug 21-Dec 15
Brian P. Dyre
PSYC
446
Engineering Psych
02
39228
3  
Aug 21-Dec 15
Brian P. Dyre
PSYC
541
Human Relations in Workplace
70
38059
3  
Aug 21-Dec 15
Richard  Reardon
RMAT
536
Biocomposites
01
37052
3  
F,10:30am-01:20pm, M,W,10:30am-11:20am
Aug 21-Dec 15
Armando Gabriel McDonald
SOIL
415
Soil and Environmental Physics
01
33477
3  
F,01:30pm-04:20pm, M,W,11:30am-12:20pm
Aug 21-Dec 15
Robert  Heinse
SOIL
454
Pedology
01
37030
3  
R,01:30pm-05:20pm, T,R,08:00am-08:50am
Aug 21-Dec 15
Paul  McDaniel
SOIL
456
North Idaho Field Trip
01
30027
1  
Aug 21-Dec 15
Paul  McDaniel
SOIL
537
Soil Biochemistry
01
16045
3  
M,W,F,10:30am-11:20am
Aug 21-Dec 15
Matthew J. Morra
STAT
422
Survey Sampling Methods
01
35409
3  
M,W,F,01:30pm-02:20pm
Aug 21-Dec 15
Marco Antonio Mesa-Frias
STAT
431
Statistical Analysis
01
36142
3  
M,W,F,09:30am-10:20am
Aug 21-Dec 15
Renae Leann Shrum
STAT
507
Experimental Design
01
13812
3  
M,W,F,12:30pm-01:20pm
Aug 21-Dec 15
Christopher J. Williams