UI Coop Classes for WSU Students
Spring 2018
Revised:
1/16/2018
[Best viewed with Firefox or Chrome]
Subj
Crse
Title
Sec
CRN
Cred
Days & Times
Dates
Instructor
AERO
391
Private Pilot Ground School
01
47906
2  
M,W,06:00pm-08:50pm
Jan 10-Mar 09
David Kenneth Knutzen
AGEC
525
Master's Econometrics
01
40113
3  
T,R,09:30am-10:45am
Jan 10-May 11
Liang  Lu
AGEC
532
Natural Recourse Econ/Policy
01
72562
3  
T,R,12:30pm-01:45pm
Jan 10-May 11
Katherine  Lee
AGEC
534
Production Economics
01
65317
3  
T,R,02:00pm-03:15pm
Jan 10-May 11
Liang  Lu
ANTH
411
Human Evolution
01
47957
3  
T,R,11:00am-12:15pm
Jan 10-May 11
Donald E. Tyler
ANTH
511
Human Evolution
01
47958
3  
T,R,11:00am-12:15pm
Jan 10-May 11
Donald E. Tyler
ARCH
154
Intro to Architectrl Graphics
01
60138
3  
T,R,09:00am-09:50am, T,R,10:00am-10:50am
Jan 10-May 11
Matthew Thomas Brehm
ARCH
154
Intro to Architectrl Graphics
02
72580
3  
T,R,09:00am-09:50am, T,R,11:00am-11:50am
Jan 10-May 11
Matthew Thomas Brehm
ARCH
154
Intro to Architectrl Graphics
03
72608
3  
M,W,F,12:30pm-02:30pm
Jan 10-May 11
Dwaine  Carver
ARCH
421
China Program Preparation
01
69193
2  
T,05:30pm-07:20pm
Jan 10-May 11
Xiao  Hu
ARCH
521
China Program Preparation
01
69279
2  
T,05:30pm-07:20pm
Jan 10-May 11
Xiao  Hu
ASM
107
Beginning Welding
02
40176
2  
W,01:30pm-03:20pm, W,12:30pm-01:20pm
Jan 10-May 11
Marvin Clarence Heimgartner
ASM
107
Beginning Welding
03
40177
2  
R,01:30pm-03:20pm, R,12:30pm-01:20pm
Jan 10-May 11
Marvin Clarence Heimgartner
ASM
107
Beginning Welding
04
40178
2  
F,09:30am-10:20am, F,10:30am-12:20pm
Jan 10-May 11
Marvin Clarence Heimgartner
AVS
306
Feeds & Ration Formula
01
40227
4  
M,W,F,10:30am-11:20am, W,01:30pm-03:20pm
Jan 10-May 11
Pedram  Rezamand
AVS
306
Feeds & Ration Formula
02
61741
4  
M,W,F,10:30am-11:20am, W,03:30pm-05:20pm
Jan 10-May 11
Pedram  Rezamand
AVS
363
Animal Products/Hum Consumptn
02
47756
4  
T,01:30pm-04:20pm, T,R,11:00am-12:15pm
Jan 10-May 11
Phillip D Bass
AVS
363
Animal Products/Hum Consumptn
03
47758
4  
T,R,11:00am-12:15pm, W,12:30pm-03:20pm
Jan 10-May 11
Phillip D Bass
AVS
474
Beef Cattle Science
01
63195
3  
M,W,F,08:30am-09:20am
Jan 10-May 11
Gwinyai Emmanuel Chibisa
AVS
475
Advanced Dairy Management
01
63194
3  
T,R,03:30pm-04:45pm
Jan 10-May 11
Amin  Ahmadzadeh
BIOL
522
Molecular Evolution
01
72220
3  
T,R,12:30pm-01:45pm
Jan 10-May 11
Paul  Hohenlohe
BIOL
536
Phylogenetics Reading Group
01
70604
1  
F,09:30am-10:20am
Jan 10-May 11
Jack M. Sullivan
CE
428
Open Channel Hydraulic
01
72278
3  
M,W,F,12:30pm-01:20pm
Jan 10-May 11
Chyr Pyng Liou
CE
546
Finite Element Analy
01
69147
3  
M,W,F,09:30am-10:20am
Jan 10-May 11
Gabriel  Potirniche
CE
562
Adv Foundation Engr
01
40890
3  
T,R,09:30am-10:45am
Jan 10-May 11
Sunil  Sharma
CE
571
Traffic Flow Theory
01
70847
3  
M,W,F,01:30pm-02:20pm
Jan 10-May 11
Ahmed  Abdel-Rahim
CE
574
Public Transportation
01
72264
3  
T,R,08:00am-09:15am
Jan 10-May 11
Kevin  Chang
CE
575
Adv Pavement Design/Analysis
01
40896
3  
M,W,03:30pm-04:45pm
Jan 10-May 11
Fouad M. Bayomy
CHE
529
Chem Engr Kinetics
01
48794
3  
T,R,02:00pm-03:15pm
Jan 10-May 11
Vivek  Utgikar
CHE
529
Chem Engr Kinetics
40
72594
3  
R,07:00pm-09:45pm
Jan 10-May 11
Haiyan  Zhao
ECE
417
Mixed Signal IC Design
01
66369
3  
T,R,09:30am-10:45am
Jan 10-May 11
Saied  Hemati
ECE
418
Intro to Electronic Packaging
01
71751
3  
M,W,F,11:30am-12:20pm
Jan 10-May 11
Feng  Li
ECE
427
Power Electronics
01
56481
3  
M,W,F,02:30pm-03:20pm
Jan 10-May 11
Herbert L. Hess
ECE
452
Communication Systems
01
71504
3  
T,R,11:00am-12:15pm
Jan 10-May 11
Zouheir  Rezki
ECE
517
Mixed Signal IC Design
01
66370
3  
T,R,09:30am-10:45am
Jan 10-May 11
Saied  Hemati
ECE
518
Intro to Electronic Packaging
01
71750
3  
M,W,F,11:30am-12:20pm
Jan 10-May 11
Feng  Li
ECE
524
Transients in Power Systems
01
62235
3  
M,W,F,12:30pm-01:20pm
Jan 10-May 11
Brian K. Johnson
EDAD
535
School Finance
80
63459
3  
Jan 10-May 11
Penny Lee Tenuto
ENGR
210
Engineering Statics
01
49341
3  
M,W,F,09:30am-10:20am
Jan 10-May 11
Emad A. Kassem
ENGR
210
Engineering Statics
02
49342
3  
M,W,F,12:30pm-01:20pm
Jan 10-May 11
Richard J. Nielsen
ENGR
210
Engineering Statics
03
67523
3  
M,W,F,11:30am-12:20pm
Jan 10-May 11
Jonathan James Petersen
ENGR
210
HON:Engineering Statics
04
67524
3  
M,W,F,09:30am-10:20am
Jan 10-May 11
Jonathan James Petersen
ENGR
220
Engineering Dynamics
01
49387
3  
M,W,F,08:30am-09:20am
Jan 10-May 11
Sean Michael Quallen
ENGR
220
Engineering Dynamics
02
49389
3  
M,W,F,09:30am-10:20am
Jan 10-May 11
Sean Michael Quallen
ENGR
220
Engineering Dynamics
03
68314
3  
M,W,F,09:30am-10:20am
Jan 10-May 11
Sean Michael Quallen
ENGR
220
HON:Engineering Dynamics
04
69094
3  
M,W,F,09:30am-10:20am
Jan 10-May 11
Sean Michael Quallen
ENGR
320
Engr Thermodynic/Heat Transfer
01
49338
3  
M,W,F,09:30am-10:20am
Jan 10-May 11
Soumya K Srivastava
ENGR
335
Engr Fluid Mechanics
01
49346
3  
M,W,F,09:30am-10:20am
Jan 10-May 11
Bryn A Martin
ENGR
335
Engr Fluid Mechanics
02
49347
3  
M,W,F,10:30am-11:20am
Jan 10-May 11
Wudneh  Admassu

UI Coop Classes for WSU Students
Spring 2018
Revised:
1/16/2018
Subj
Crse
Title
Sec
CRN
Cred
Days & Times
Dates
Instructor
ENGR
335
Engr Fluid Mechanics
03
69268
3  
M,W,F,10:30am-11:20am
Jan 10-May 11
Wudneh  Admassu
ENGR
350
Engr Mechanics of Materials
01
49390
3  
M,W,F,12:30pm-01:20pm
Jan 10-May 11
Robert R. Stephens
FISH
422
Concepts in Aquaculture
01
62301
4  
M,02:30pm-05:20pm, T,R,09:30am-10:45am
Jan 10-May 11
Kenneth D. Cain
FOR
324
Forest Regeneration
01
63050
3  
T,02:00pm-04:50pm
Jan 10-May 11
Andrew Steven Nelson
FREN
407
French/Francophone Literatures
01
72222
3  
M,W,F,10:30am-11:20am
Jan 10-May 11
Sarah M. Nelson
FS
304
Cereal Chemistry & Processing
01
70012
3  
M,W,F,10:30am-11:20am
Jan 10-May 11
Brennan Marshall Smith
FS
398
INTERN:Internship in Food Scie
01
72715
1 to 16
Jan 10-May 11
Barbara  Rasco
FS
401
Industrial Fermentations
01
71786
3  
M,W,F,08:30am-09:20am
Jan 10-May 11
Gulhan  Unlu
FS
407
Eval Dairy Products Lab
01
72165
1  
T,R,05:00pm-06:30pm
Jan 10-May 11
Helen S. Joyner
FS
409
Princ Environmntl Toxicology
01
71689
3  
Jan 10-May 11
Gregory  Moller
FS
432
Food Engineering
01
63972
3  
M,W,F,09:30am-10:20am
Jan 10-May 11
Helen S. Joyner
FS
433
Food Engineering Lab
01
72707
1  
W,01:30pm-05:20pm
Jan 10-May 11
Frank Loring Younce
FS
436
Principles of Sustainability
01
68274
3  
Jan 10-May 11
Gregory  Moller
FS
436
Principles of Sustainability
900
70557
3  
-
  
FS
499
DS: Dairy Microbiology
03
72763
3  
Jan 10-May 11
Gulhan  Unlu
FS
509
Princ Environmntl Toxicology
01
71690
3  
Jan 10-May 11
Gregory  Moller
FS
536
Principles of Sustainability
01
68395
3  
Jan 10-May 11
Gregory  Moller
FS
588
Food Science Tchg Practicum
02
67363
3  
Jan 10-May 11
Helen S. Joyner
FS
588
Food Science Tchg Practicum
03
73002
3  
Jan 10-May 11
Brennan Marshall Smith
GEOL
407
Basin Analysis
01
69876
3  
T,R,12:30pm-01:45pm
Jan 10-May 11
Elizabeth J Cassel
GEOL
507
Basin Analysis
01
69877
3  
T,R,12:30pm-01:45pm
Jan 10-May 11
Elizabeth J Cassel
JAPN
102
Elementary Japanese II
01
45625
4  
T,W,R,F,11:30am-12:20pm
Jan 10-May 11
Ikuyo  Suzuki
JAPN
202
Intermediate Japanese II
01
45628
4  
T,W,R,F,02:30pm-03:20pm
Jan 10-May 11
Ikuyo  Suzuki
LARC
389
Hist of Landscape Arch
01
42376
3  
M,W,F,08:30am-09:20am
Jan 10-May 11
Gary  Austin
LAW
947
Environmental Law
01
67501
3  
M,W,06:00pm-07:15pm
Jan 08-May 11
  
LAW
947
Environmental Law
02
70923
3  
M,W,07:00pm-08:15pm
Jan 08-May 11
  
MATH
437
Mathematical Biology
01
51678
3  
M,W,F,09:30am-10:20am
Jan 10-May 11
Christopher Haskell Remien
MATH
452
Mathematical Statistics
01
42504
3  
M,W,F,08:30am-09:20am
Jan 10-May 11
Brian C. Dennis
MATH
453
Stochastic Models
01
42505
3  
M,W,F,12:30pm-01:20pm
Jan 10-May 11
Stephen M. Krone
MATH
538
Stochastic Models
01
46709
3  
M,W,F,12:30pm-01:20pm
Jan 10-May 11
Stephen M. Krone
MATH
540
Partial Differential Equations
01
62297
3  
M,W,F,11:30am-12:20pm
Jan 10-May 11
Lyudmyla  Barannyk
MATH
556
Groups and Fields II
01
64026
3  
M,W,F,09:30am-10:20am
Jan 10-May 11
Hirotachi  Abo
ME
414
HVAC Systems
01
60315
3  
T,R,09:30am-10:45am
Jan 10-May 11
Ralph S. Budwig
ME
414
HVAC Systems
95
67217
3  
T,R,10:30am-11:45am
Jan 10-May 11
Ralph S. Budwig
ME
438
Sustainability & Green Design
01
72473
3  
M,W,F,10:30am-11:20am
Jan 10-May 11
Behnaz  Rezaie
ME
450
Computational Fluid Dynamics
01
69136
3  
M,W,F,01:30pm-02:20pm
Jan 10-May 11
Tao  Xing
ME
514
HVAC Systems
01
60316
3  
T,R,09:30am-10:45am
Jan 10-May 11
Ralph S. Budwig
ME
514
HVAC Systems
95
60321
3  
T,R,10:30am-11:45am
Jan 10-May 11
Ralph S. Budwig
ME
517
Turbomachinery
01
72574
3  
M,W,F,10:30am-11:20am
Jan 10-May 11
Tao  Xing
ME
540
Continuum Mechanics
01
42598
3  
M,W,F,08:30am-09:20am
Jan 10-May 11
Gabriel  Potirniche
ME
549
Finite Element Analy
01
69138
3  
M,W,F,09:30am-10:20am
Jan 10-May 11
Gabriel  Potirniche
ME
550
Computational Fluid Dynamics
01
69135
3  
M,W,F,01:30pm-02:20pm
Jan 10-May 11
Tao  Xing
NS
103
Intro to Naval Science Lab
01
62359
1  
F,07:30am-08:20am
Jan 10-May 11
David Charles Leiker
NS
201
Ship Systems II
01
60395
3  
T,R,07:30am-08:45am
Jan 10-May 11
David  Baird
NS
202
Seapwr & Maritime Affr
01
48798
3  
T,R,07:30am-08:45am
Jan 10-May 11
Mark Alexander Mooring
NS
301
Navigation
01
60397
3  
M,W,07:30am-08:45am
Jan 10-May 11
Joseph Randall Kessenich
NS
402
Naval Leadership and Ethics
01
43106
3  
M,W,07:30am-08:20am
Jan 10-May 11
Shaun C McAndrew
NS
412
Amphibious Operations
01
69735
3  
T,R,07:30am-08:45am
Jan 10-May 11
Bradley Patrick Dunlap
PHIL
321
History of Modern Philosophy
01
43133
3  
T,R,12:30pm-01:45pm
Jan 10-May 11
Graham P Hubbs
PHYS
484
Astrophysics
01
63988
3  
M,W,F,02:30pm-03:20pm
Jan 10-May 11
Jason W Barnes

UI Coop Classes for WSU Students
Spring 2018
Revised:
1/16/2018
Subj
Crse
Title
Sec
CRN
Cred
Days & Times
Dates
Instructor
PHYS
551
Quantum Mechanics II
01
59676
3  
M,W,F,01:30pm-02:20pm
Jan 10-May 11
Ruprecht  Machleidt
PLSC
490
Potato Science
01
67280
3  
T,R,09:30am-10:45am
Jan 10-May 11
Brenda  Schroeder
PLSC
490
Potato Science
02
72702
3  
Jan 10-May 11
Brenda  Schroeder
PLSC
546
Plant Breeding
01
62482
3  
M,W,F,09:30am-10:20am
Jan 10-May 11
Jack  Brown
PLSC
590
Potato Science
01
67283
3  
T,R,09:30am-10:45am
Jan 10-May 11
Brenda  Schroeder
PSYC
561
Human-Computer Interaction
01
72703
3  
Jan 10-May 11
Steffen  Werner
PSYC
562
Advanced Human Factors
01
68894
3  
M,04:30pm-07:00pm
Jan 10-May 11
Brian P. Dyre
PSYC
562
Advanced Human Factors
02
68895
3  
Jan 10-May 11
Brian P. Dyre
RMAT
538
Lignocellulosic Biomass Chem
01
69037
3  
F,10:30am-01:20pm, M,W,10:30am-11:20am
Jan 10-May 11
Armando Gabriel McDonald
SOIL
422
Environmental Soil Chem
01
67098
3  
M,W,F,10:30am-11:20am
Jan 10-May 11
Daniel G. Strawn
STAT
431
Statistical Analysis
01
68024
3  
M,W,F,09:30am-10:20am
Jan 10-May 11
Ann Marie Abbott
STAT
514
Nonparametric Statistics
01
67100
3  
M,W,F,03:30pm-04:20pm
Jan 10-May 11
Erkan Ozge Buzbas
STAT
519
Multivariate Analysis
01
43735
3  
M,W,F,01:30pm-02:20pm
Jan 10-May 11
Stephen S. Lee
STAT
550
Regression
01
43734
3  
T,R,02:00pm-03:15pm
Jan 10-May 11
Qiuyan Audrey Fu
WLF
561
Landscape Genetics
01
67016
2  
Jan 10-May 11
Lisette P. Waits
WLF
561
Landscape Genetics
02
70952
2  
W,08:30am-09:20am
Jan 10-May 11
Lisette P. Waits
WLF
562
Landscape Genetics Lab
01
67025
1  
W,07:30am-08:20am
Jan 10-May 11
Lisette P. Waits
WLF
562
Landscape Genetics Lab
02
71211
1  
Jan 10-May 11
Lisette P. Waits