UI Coop Classes for WSU Students
Fall 2019
Revised:
4/22/2019
[Best viewed with Firefox or Chrome]
Subj
Crse
Title
Sec
CRN
Cred
Days & Times
Dates
Instructor
AGEC
533
International Trade and Policy
01
41198
3  
T,R,11:00am-12:15pm
Aug 26-Dec 20
Xiaoxue  Du
AGEC
535
Applied Industrial Orgnztn
01
34442
3  
T,R,08:00am-09:15am
Aug 26-Dec 20
Jason  Winfree
AGEC
587
Regional Econ Dev Methods
01
33528
3  
T,R,12:30pm-01:45pm
Aug 26-Dec 20
Philip  Watson
ANTH
422
Plateau Indians
01
42080
3  
T,R,12:30pm-01:45pm
Aug 26-Dec 20
  
ASM
107
Beginning Welding
01
10170
2  
T,01:30pm-03:20pm, T,12:30pm-01:20pm
Aug 26-Dec 20
Tadd Allen Wheeler
ASM
107
Beginning Welding
02
10171
2  
W,01:30pm-03:20pm, W,12:30pm-01:20pm
Aug 26-Dec 20
Marvin Clarence Heimgartner
ASM
107
Beginning Welding
03
10172
2  
R,01:30pm-03:20pm, R,12:30pm-01:20pm
Aug 26-Dec 20
Tadd Allen Wheeler
ASM
107
Beginning Welding
04
10173
2  
F,09:30am-10:20am, F,10:30am-12:20pm
Aug 26-Dec 20
Marvin Clarence Heimgartner
ASM
305
GPS and Precision Agriculture
01
10187
3  
M,W,08:30am-09:20am, T,02:10pm-05:00pm
Aug 26-Dec 20
Erin Scott Brooks
ASM
315
Irrig Syst/Water Mgmt
01
10189
3  
R,12:20pm-02:00pm, T,12:20pm-02:00pm
Aug 26-Dec 20
Jason R Kelley
ASM
331
Elec Power Syst/Agric
03
42126
3  
M,W,02:00pm-02:50pm, R,02:20pm-05:00pm
Aug 26-Dec 20
Jason R Kelley
AVS
263
Live Animal & Carcass Evaluatn
01
17843
3  
T,12:30pm-01:20pm, T,R,01:30pm-04:20pm
Aug 26-Dec 20
Michael James Colle
AVS
305
Animal Nutrition
01
10221
4  
M,W,F,10:30am-11:20am, R,12:30pm-01:20pm
Aug 26-Dec 20
Gwinyai Emmanuel Chibisa
AVS
330
Genetics/Livestock Improvement
01
37419
3  
T,R,08:00am-09:15am
Aug 26-Dec 20
Benton  Glaze
AVS
330
Genetics/Livestock Improvement
02
38126
3  
T,R,09:00am-10:15am
Aug 26-Dec 20
Benton  Glaze
AVS
330
Genetics/Livestock Improvement
89
27576
3  
T,R,09:00am-10:15am
Aug 26-Dec 20
Benton  Glaze
AVS
452
Physiology of Reprodctn
01
10239
4  
M,W,F,08:30am-09:20am, T,12:30pm-02:20pm
Aug 26-Dec 20
Denise Eileen Konetchy
AVS
452
Physiology of Reprodctn
02
31829
4  
M,W,F,08:30am-09:20am, T,10:30am-12:20pm
Aug 26-Dec 20
Denise Eileen Konetchy
AVS
466
Equine Science and Management
01
37331
3  
M,01:30pm-03:20pm, T,R,09:30am-10:20am
Aug 26-Dec 20
Stacey A. Doumit
AVS
466
Equine Science and Management
02
37332
3  
R,10:30am-12:20pm, T,R,09:30am-10:20am
Aug 26-Dec 20
Stacey A. Doumit
AVS
472
Dairy Cattle Mgmt
01
10241
3  
M,W,F,07:30am-08:20am
Aug 26-Dec 20
Amin  Ahmadzadeh
AVS
472
Dairy Cattle Mgmt
89
21251
3  
M,W,F,08:30am-09:20am
Aug 26-Dec 20
Amin  Ahmadzadeh
BE
441
Instrumentation/Measurements
01
39985
3  
M,W,08:30am-09:20am, T,10:30am-01:20pm
Aug 26-Dec 20
Bryn A Martin
BE
541
Instrumentation/Measurements
01
39984
3  
M,W,08:30am-09:20am, T,10:30am-01:20pm
Aug 26-Dec 20
Bryn A Martin
BIOL
426
Systems Biology
01
40402
3  
T,R,02:00pm-03:15pm
Aug 26-Dec 20
Christopher  Marx
BIOL
526
Systems Biology
01
40403
3  
T,R,02:00pm-03:15pm
Aug 26-Dec 20
Christopher  Marx
BIOL
536
Phylogenetics Reading Group
01
38879
1  
F,09:30am-10:20am
Aug 26-Dec 20
David C Tank
CE
428
Open Channel Hydraulic
11
41788
3  
M,W,F,11:30am-12:20pm
Aug 26-Dec 20
Chyr Pyng Liou
CE
474
Traffic Systems Design
01
16345
3  
T,R,12:30pm-01:45pm
Aug 26-Dec 20
Kevin  Chang
CE
513
Bridge Design
01
41840
3  
T,R,08:00am-09:15am
Aug 26-Dec 20
Ahmed  Ibrahim
CE
513
Bridge Design
10
41889
3  
Aug 26-Dec 20
Ahmed  Ibrahim
CE
556
Pavement Materials
01
18166
3  
M,W,03:30pm-04:45pm
Aug 26-Dec 20
Fouad M. Bayomy
CE
556
Pavement Materials
10
26506
3  
Aug 26-Dec 20
Fouad M. Bayomy
CE
566
Geot Eq Engineering
01
39031
3  
T,R,09:30am-10:45am
Aug 26-Dec 20
Sunil  Sharma
CE
566
Geot Eq Engineering
10
41890
3  
Aug 26-Dec 20
Sunil  Sharma
CHE
515
Transport Phenomena
01
39740
3  
T,R,02:00pm-03:15pm
Aug 26-Dec 20
James Gill Moberly
CHE
541
Chem Engr Analysis I
01
41838
3  
W,06:00pm-08:45pm
Aug 26-Dec 20
Haiyan  Zhao
CHE
541
Chem Engr Analysis I
40
41827
3  
W,07:00pm-09:45pm
Aug 26-Dec 20
Haiyan  Zhao
DAN
105
Dance:Beginning Ballroom
01
11135
1  
R,05:30pm-07:20pm
Aug 26-Dec 20
  
DAN
105
Dance:Beginning Hip Hop
02
30811
1  
M,W,03:30pm-04:20pm
Aug 26-Dec 20
  
DAN
105
Dance:Beginning Ballet
03
11146
1  
T,R,10:30am-11:50am
Aug 26-Dec 20
  
DAN
105
Dance:Beginning Modern
04
37977
1  
M,W,12:30pm-01:50pm
Aug 26-Dec 20
  
DAN
105
Dance
900
29115
1  
-
  
DAN
105
Dance:Span & Latin Amer Folk
901
29119
1  
-
  
DAN
105
Dance: Basque Folkdance
902
29126
1  
-
  
DAN
105
Dance:Latin American Dance
903
29137
1  
-
  
DAN
105
Dance: Dances of Spain
904
34318
1  
-
  
DAN
116
Techniques: Ballet II
01
41042
1  
M,W,02:00pm-03:20pm
Aug 26-Dec 20
Rachel A Dodson
DAN
116
Technique: Ballet IV
02
41043
1  
T,R,02:00pm-03:20pm
Aug 26-Dec 20
Melanie Joy Meenan

UI Coop Classes for WSU Students
Fall 2019
Revised:
4/22/2019
Subj
Crse
Title
Sec
CRN
Cred
Days & Times
Dates
Instructor
DAN
116
Techniques: Modern II
03
41148
1  
T,R,12:30pm-01:50pm
Aug 26-Dec 20
Rachel A Dodson
DAN
116
Techniques: Modern IV
04
41155
1  
M,W,12:30pm-01:50pm
Aug 26-Dec 20
Belle Bo Baggs
ECE
415
Analog Integrated Circuit Dsgn
01
34452
3  
T,R,11:00am-12:15pm
Aug 26-Dec 20
Suat Utku Ay
ECE
415
Analog Integrated Circuit Dsgn
10
41949
3  
Aug 26-Dec 20
Suat Utku Ay
ECE
418
Intro to Electronic Packaging
01
39313
3  
M,W,F,10:30am-11:20am
Aug 26-Dec 20
Feng  Li
ECE
452
Communication Systems
01
41797
3  
T,R,02:00pm-03:15pm
Aug 26-Dec 20
Zouheir  Rezki
ECE
452
Communication Systems
10
42008
3  
Aug 26-Dec 20
Zouheir  Rezki
ECE
469
Critical Infrastructure
01
40469
3  
T,R,02:00pm-03:15pm
Aug 26-Dec 20
Yacine  Chakhchoukh
ECE
469
Critical Infrastructure
40
40497
3  
T,R,03:00pm-04:15pm
Aug 26-Dec 20
Yacine  Chakhchoukh
ECE
515
Analog Integrated Circuit Dsgn
01
34453
3  
T,R,11:00am-12:15pm
Aug 26-Dec 20
Suat Utku Ay
ECE
515
Analog Integrated Circuit Dsgn
10
41956
3  
Aug 26-Dec 20
Suat Utku Ay
ECE
522
Induction Machines
01
38623
3  
M,W,F,10:30am-11:20am
Aug 26-Dec 20
Joseph Daniel Law
ECE
569
Critical Infrastructure
01
40470
3  
T,R,02:00pm-03:15pm
Aug 26-Dec 20
Yacine  Chakhchoukh
ECE
569
Critical Infrastructure
40
40498
3  
T,R,03:00pm-04:15pm
Aug 26-Dec 20
Yacine  Chakhchoukh
ECE
572
Linear System Theory
01
41808
3  
T,R,09:30am-10:45am
Aug 26-Dec 20
Dakota  Roberson
ECE
572
Linear System Theory
10
41906
3  
Aug 26-Dec 20
Dakota  Roberson
ECE
572
Linear System Theory
40
41836
3  
T,R,10:30am-11:45am
Aug 26-Dec 20
Dakota  Roberson
ENGR
210
Engineering Statics
01
20005
3  
M,W,F,10:30am-11:20am
Aug 26-Dec 20
Emad A. Kassem
ENGR
210
Engineering Statics
02
20006
3  
M,W,F,12:30pm-01:20pm
Aug 26-Dec 20
Richard J. Nielsen
ENGR
210
Engineering Statics
03
39790
3  
M,W,F,02:30pm-03:20pm
Aug 26-Dec 20
Jonathan James Petersen
ENGR
220
Engineering Dynamics
01
41973
3  
M,W,F,09:30am-10:20am
Aug 26-Dec 20
Eric T Wolbrecht
ENGR
320
Engr Thermodynic/Heat Transfer
01
20001
3  
M,W,F,09:30am-10:20am
Aug 26-Dec 20
Soumya K Srivastava
ENGR
335
Engr Fluid Mechanics
01
20010
3  
M,W,F,08:30am-09:20am
Aug 26-Dec 20
Wudneh  Admassu
ENGR
335
Engr Fluid Mechanics
02
42037
3  
M,W,F,11:30am-12:20pm
Aug 26-Dec 20
Tao  Xing
ENGR
335
HON: Engr Fluid Mechanics
03
41268
3  
M,W,F,11:30am-12:20pm
Aug 26-Dec 20
Tao  Xing
ENGR
350
Engr Mechanics of Materials
03
37190
3  
M,W,F,01:30pm-02:20pm
Aug 26-Dec 20
Fouad M. Bayomy
ENGR
350
Engr Mechanics of Materials
05
41929
3  
M,W,F,09:30am-10:20am
Aug 26-Dec 20
Robert R. Stephens
ENT
541
Insect Ecology
01
11721
3  
T,R,09:30am-10:45am
Aug 26-Dec 20
Sanford  Eigenbrode
FISH
314
Fish Ecology
01
24663
3  
T,R,09:30am-10:45am
Aug 26-Dec 20
Brian Patrick Kennedy
FISH
418
Fisheries Management
01
11747
4  
R,03:30pm-06:20pm, T,R,12:30pm-01:45pm
Aug 26-Dec 20
Dennis  Scarnecchia
FISH
515
Large River Fisheries
03
41907
2  
W,02:30pm-04:20pm
Aug 26-Dec 20
Dennis  Scarnecchia
FISH
515
Large River Fisheries
04
41892
2  
Aug 26-Dec 20
Dennis  Scarnecchia
FOR
324
Forest Regeneration
01
41245
3  
R,12:30pm-03:30pm
Aug 26-Dec 20
Andrew Steven Nelson
FS
110
Introduction to Food Science
01
33379
3  
T,R,11:00am-12:15pm
Aug 26-Dec 20
Dojin  Ryu
FS
201
Science on Your Plate
01
39719
3  
T,R,02:00pm-03:15pm
Aug 26-Dec 20
Brennan Marshall Smith
FS
301
Food Mycology
01
40147
3  
M,02:00pm-05:00pm, T,R,09:30am-10:20am
Aug 26-Dec 20
Dojin  Ryu
FS
303
Food Processing
01
33688
3  
T,R,11:00am-12:15pm
Aug 26-Dec 20
Frank Loring Younce
FS
398
INTERN:INTERNSHIP
07
39067
1 to 16
Aug 26-Dec 20
Barbara  Rasco
FS
416
Food Microbiology
01
33387
3  
T,R,12:30pm-01:45pm
Aug 26-Dec 20
Gulhan  Unlu
FS
417
Food Microbiology Lab
01
33388
2  
T,R,02:30pm-05:20pm
Aug 26-Dec 20
Gulhan  Unlu
FS
436
Principles of Sustainability
01
36044
3  
Aug 26-Dec 20
Gregory  Moller
FS
464
Food Toxicology
01
33420
3  
Aug 26-Dec 20
Gregory  Moller
FS
498
INTERN: Internships in FS
01
41664
2  
Aug 26-Dec 20
Barbara  Rasco
FS
499
DS: Undergrad Research
03
41732
1 to 16
Oct 21-Dec 20
Hui-Mei  Lin
FS
499
DS:Apps/Chemistry in Food
07
39062
2  
Aug 26-Dec 20
Brennan Marshall Smith
FS
499
DS:Directed Study-Research
08
39897
1  
Aug 26-Dec 20
Helen S. Joyner
FS
517
Scientific Writing
01
34357
2  
W,03:30pm-05:20pm
Aug 26-Dec 20
Carolyn H. Bohach
FS
518
Oral Seminar
01
34358
1  
W,02:30pm-03:20pm
Aug 26-Dec 20
Carolyn H. Bohach
FS
536
Principles of Sustainability
01
36043
3  
Aug 26-Dec 20
Gregory  Moller
FS
564
Food Toxicology
01
33432
3  
Aug 26-Dec 20
Gregory  Moller

UI Coop Classes for WSU Students
Fall 2019
Revised:
4/22/2019
Subj
Crse
Title
Sec
CRN
Cred
Days & Times
Dates
Instructor
FS
588
Food Science Tchg Practicum
01
39496
1  
Aug 26-Dec 20
Helen S. Joyner
FS
588
Food Science Tchg Practicum
02
40461
3  
Aug 26-Dec 20
Gulhan  Unlu
GEOL
510
Geosystems
01
35370
3  
M,W,F,09:30am-10:20am
Aug 26-Dec 20
Eric L Mittelstaedt
GEOL
567
Volcanology
01
41772
3  
T,R,02:00pm-03:15pm
Aug 26-Dec 20
Erika  Rader
GERM
301
German Reading and Writing
01
25933
3  
M,W,F,03:30pm-04:20pm
Aug 26-Dec 20
Rachel J Halverson
JAPN
101
Elementary Japanese I
01
15611
4  
T,W,R,F,09:30am-10:20am
Aug 26-Dec 20
Ikuyo  Suzuki
LARC
358
Prof Office Pract
01
12453
2  
T,R,04:00pm-05:50pm
Aug 26-Oct 18
Don H. Brigham
LAW
947
Environmental Law
01
42152
3  
T,R,02:00pm-03:15pm
Aug 26-Dec 20
Anastasia  Telesetsky
LAW
947
Environmental Law
02
42153
3  
T,R,03:00pm-04:15pm
Aug 26-Dec 20
Anastasia  Telesetsky
MATH
451
Probability Theory
01
12603
3  
M,W,F,08:30am-09:20am
Aug 26-Dec 20
Christopher Haskell Remien
MATH
451
Probability Theory
10
16730
3  
Aug 26-Dec 20
Christopher Haskell Remien
MATH
452
Mathematical Statistics
10
21347
3  
Aug 26-Dec 20
Brian C. Dennis
MATH
528
Differentiable Manifld
10
41908
3  
Aug 26-Dec 20
Hirotachi  Abo
MATH
555
Groups and Fields I
01
33395
3  
M,W,F,08:30am-09:20am
Aug 26-Dec 20
Hirotachi  Abo
MATH
557
Ring Theory
10
41117
3  
Aug 26-Dec 20
Jennifer M Johnson Leung
MATH
563
Mathematical Genetics
01
19490
3  
M,W,05:10pm-06:50pm
Aug 26-Dec 20
Stephen M. Krone
ME
438
Sustainability & Green Design
10
41953
3  
Aug 26-Dec 20
Behnaz  Rezaie
ME
450
Fund Comp Fluid Dynamics
01
41801
3  
M,W,F,01:30pm-02:20pm
Aug 26-Dec 20
Tao  Xing
ME
450
Fund Comp Fluid Dynamics
10
41910
3  
Aug 26-Dec 20
Tao  Xing
ME
481
Control Systems
01
42019
3  
T,R,08:00am-09:15am
Aug 26-Dec 20
Dakota  Roberson
ME
481
Control Systems
40
41112
3  
T,R,09:00am-10:15am
Aug 26-Dec 20
Dakota  Roberson
ME
538
Sustainability & Green Design
10
41962
3  
Aug 26-Dec 20
Behnaz  Rezaie
ME
541
Mech Engr Analysis
01
19310
3  
T,R,09:30am-10:45am
Aug 26-Dec 20
John C. Crepeau
ME
541
Mech Engr Analysis
10
24776
3  
Aug 26-Dec 20
John C. Crepeau
NRS
472
Remote Sensing of Environment
01
40332
4  
F,10:30am-12:20pm, T,R,11:00am-12:15pm
Aug 26-Dec 20
Lee Alexander Vierling
NRS
506
Fundamentals of Research
01
40868
2  
M,W,12:30pm-02:20pm
Aug 26-Oct 18
Zachary  Kayler
NS
101
Intro To Naval Science
01
13162
2  
M,W,07:30am-08:20am
Aug 26-Dec 20
Justin Lee Holmes
NS
103
Intro to Naval Science Lab
01
29808
1  
F,07:30am-08:20am
Aug 26-Dec 20
Robert Joseph Zielinski
NS
203
Workshop
01
42286
1 to 16
T,R,07:30am-08:50am
Aug 26-Dec 20
Johnathan David Wargi
NS
303
Ship Systems I
01
42287
3  
T,04:30pm-07:20pm
Aug 26-Dec 20
Johnathan David Wargi
NS
311
Evolution Of Warfare
01
37712
3  
R,02:30pm-05:15pm
Aug 26-Dec 20
Bradley Patrick Dunlap
NS
403
Workshop
01
42288
1 to 16
M,W,07:30am-08:50am
Aug 26-Dec 20
Robert Joseph Zielinski
PHIL
320
History Ancient/Medieval Phil
01
27518
3  
T,R,12:30pm-01:45pm
Aug 26-Dec 20
Graham P Hubbs
PHIL
351
Philosophy of Science
01
39241
3  
M,W,F,11:30am-12:20pm
Aug 26-Dec 20
  
PHYS
465
Particle and Nuclear Physics
01
35217
3  
M,W,F,08:30am-09:20am
Aug 26-Dec 20
Francesca  Sammarruca
PHYS
533
Statistical Mechanics
01
38584
3  
M,W,F,02:30pm-03:20pm
Aug 26-Dec 20
Frederick Martin Ytreberg
PHYS
550
Quantum Mechanics I
01
22538
3  
M,W,F,01:30pm-02:20pm
Aug 26-Dec 20
Ruprecht  Machleidt
PHYS
565
Particle and Nuclear Physics
01
35218
3  
M,W,F,08:30am-09:20am
Aug 26-Dec 20
Francesca  Sammarruca
PSYC
446
Engineering Psych
01
39229
3  
M,W,09:30am-10:45am
Aug 26-Dec 20
Brian P. Dyre
PSYC
446
Engineering Psych
02
39228
3  
Aug 26-Dec 20
Brian P. Dyre
PSYC
541
Human Relations in Workplace
70
38059
3  
Aug 26-Dec 20
Richard  Reardon
RMAT
536
Biocomposites
01
37052
3  
F,10:30am-01:20pm, M,W,10:30am-11:20am
Aug 26-Dec 20
Armando Gabriel McDonald
SOIL
415
Soil and Environmental Physics
01
42125
3  
F,01:30pm-04:20pm, M,W,02:30pm-03:20pm
Aug 26-Dec 20
Robert  Heinse
SOIL
422
Environmental Soil Chem
01
42120
3  
Aug 26-Dec 20
Daniel G. Strawn
SOIL
454
Pedology
01
37030
3  
R,01:30pm-05:20pm, T,R,11:00am-11:50am
Aug 26-Dec 20
Jodi  Johnson-Maynard
SOIL
456
North Idaho Field Trip
01
30027
1  
Aug 26-Dec 20
Paul  McDaniel
STAT
422
Sample Survey Methods
01
35409
3  
M,W,F,01:30pm-02:20pm
Aug 26-Dec 20
Marco Antonio Mesa-Frias
STAT
422
Sample Survey Methods
10
39288
3  
Aug 26-Dec 20
Renae Leann Shrum
STAT
431
Statistical Analysis
01
36142
3  
M,W,F,09:30am-10:20am
Aug 26-Dec 20
Renae Leann Shrum
STAT
431
Statistical Analysis
10
36204
3  
Aug 26-Dec 20
Christopher J. Williams

UI Coop Classes for WSU Students
Fall 2019
Revised:
4/22/2019
Subj
Crse
Title
Sec
CRN
Cred
Days & Times
Dates
Instructor
STAT
507
Experimental Design
01
13812
3  
M,W,F,12:30pm-01:20pm
Aug 26-Dec 20
Christopher J. Williams
WLF
540
Conservation Genetics
03
42184
1 to 3
Aug 26-Dec 20
Lisette P. Waits
WLF
540
Conservation Genetics
04
42185
1 to 3
T,R,12:30pm-01:45pm
Aug 26-Dec 20
Lisette P. Waits